Hírek
2012. Június 05. 05:51, kedd |
Belföld
Forrás: OrientPress Hírügynökség
Pedagógusok bizonytalanságban - megkérdeztük az államtitkárságot
Lesznek tömeges elbocsájtások? Még többet kell dolgoznia a tanároknak? A Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) csütörtöki sajtótájékoztatóján hallottak alapján néhány kérdést tettünk föl az Emberi Erőforrások Minisztériuma Oktatásért Felelős Államtitkárságának. Dr. Gloviczki Zoltán, közoktatásért felelős helyettes államtitkár válaszolt.
- A PSZ szerint a törvény nyomán tömeges elbocsájtások várhatók, az iskolabezárások és -összevonások, a szakképzésbe irányítás, valamint az óraszámemelés következtében. Cáfolják-e ezt a prognózist?Milyen 'életpályamodellt' szánnak/ajánlanak az elbocsájtott 40-60 év közötti pedagógusoknak?
- Az intézkedésből nem vezethető le a szakszervezeti vezetők következtetése. Ugyanakkor mindenki tudja, hogy Magyarországon több évtizede évről-évre kevesebb gyermek születik. Azokon a településeken, ahol az iskolákból elfogytak a gyerekek, kormányzattól és korszaktól függetlenül ténnyé válik egy-egy tanulócsoport megszűnése – az azzal járó pedagógus álláshellyel együtt. Az adatok szerint azonban az elkövetkező 12 évben a pedagógusok harmada nyugdíjas korba lép, így a gyerekszám csökkenése ellenére is valószínűsíthető, hogy tömeges méretű leépítésre nem kerül sor.
- A Pedagógus Életpályamodell központi, minőség elvének ellentmondani látszik a tanárok kötelező óraszámának emelése. Mi kompenzálja, segíti a pedagógus regenerálódását, önfejlesztését, önképzését a megemelt óraszám mellett, ha most sem jut ideje (és pénze) a készülés, a programszervezés, az adminisztráció és a dolgozatjavítások mellett egyéb kulturális tevékenységekre? A PSZ szerint a minőségjavítását a Pedagógus Életpályamodell kizárólag a minősítésen és ellenőrzésen keresztül kívánja megvalósítani.
- A pedagógus-életpályamodell bevezetésekor életbe lépő új munkarend nem a kötelezően megtartandó tanórákra, hanem a pedagógusok teljes munkakörében eltöltendő időre épül. Ezt a kérdést az Emberi Erőforrások Minisztériumának Oktatásért Felelős Államtitkársága a szakszervezetek vezetőivel folytatott egyeztetéseken,szakmai fórumokon számtalan alkalommal tisztázták, ennek ellenére az érdekvédők kommunikációjában - visszatérő elemként - óraszámemelésként emlegetve jelenik meg. A magyar munkavállalók heti munkaideje 40 óra, az új szabályozás szerint a pedagógusok ennek 80 százalékát, azaz heti 32 órát kell, hogy közvetlen, az intézmény életét segítő munkával töltsenek. „Kötelező óra” fogalom nem szerepel a törvényben. Az eddigi kötelező óráknak megfelelő foglalkozástípusból a korábbinál kevesebbet enged az új szabályozás.
- A PSZ szerint a közoktatási törvénnyel kapcsolatos egyeztetések a dokumentum első, nyers változatánál megálltak, mivel 'a további változatok megtekintését a kormány kategorikusan megtagadta'. Így történt-e és mi ennek az oka? - hiszen a szakmai szervezetek véleménye egy ilyen ügymenetben kardinális fontosságú.
- A szakszervezetek állítása nem igaz. Az első koncepció megjelenésétől kezdve a nyilvánosság és a civilszervezetek bevonásával végezte a munkát az Oktatásért Felelős Államtitkárság. A szakszervezetek száznál is több javaslata épült be a 2011. december 20-án az Országgyűlés 65 százalékos többsége által elfogadott törvénybe. Az államtitkárság munkatársai országjáró körúton, konferenciákon több mint 20 ezer pedagógussal, intézményvezetővel találkoztak. Ezeken a rendezvényeken ismertették a tervezetet, meghallgatták a jelenlévők észrevételeit, válaszoltak kérdéseikre. A koncepcióról, a törvénytervezetről - a korábbi oktatásirányítás látszategyeztetési gyakorlatával szakítva - valódi párbeszédet, széleskörű társadalmi konzultációt folytatott. A kormányzati honlapon nyilvánosságra hozott vitaanyaghoz érkezett több ezer oldalnyi anyagot feldolgozta, s a javaslatok jelentős részét beépítette a formálódó tervezetbe.
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 09. 07:49, szombat | Belföld
Orbán Viktor: óriási gazdasági lehetőséget jelent, hogy az Egyesült Államok új elnöke barátja Magyarországnak
Óriási, korábban meg nem lévő gazdasági lehetőségként értékeli Orbán Viktor, hogy az Egyesült Államok új elnöke Magyarország barátja.
2024. November 09. 07:48, szombat | Belföld
Varga Mihály: Magyarország továbbra is befektetésre ajánlott, stabil kilátás mellett a legfrissebb hitelminősítői jelentés szerint
A berlini székhelyű Scope Ratings hitelminősítő megerősítette Magyarország befektetésre ajánlott besorolását stabil kilátás mellett - közölte a pénzügyminiszter a közösségi oldalán pénteken este.
2024. November 09. 07:45, szombat | Belföld
EU-csúcs - Orbán Viktor: újra naggyá akarjuk tenni Európát
Elfogadták a magyar EU-elnökség által előterjesztett versenyképességi paktumot, a budapesti deklarációt az Európai Unió állam- és kormányfőinek pénteki informális ülésén.