Hírek
2015. Július 18. 08:00, szombat |
Belföld
Forrás: MTI
A Munkástanácsok támogatja az esélyegyenlőséget a nyugdíjazásban
Aláírásgyűjtést kezd a Munkástanácsok Országos Szövetsége a foglalkozás-egészségügyi ellátás javításáért, illetve a férfiak és nők béregyenlőségének eléréséért...
Támogatják ugyanakkor azt a népszavazási kezdeményezést is, amelyet szakszervezetek a férfiak 40 év munkaviszony utáni nyugdíjazásáért indítottak.
Palkovics Imre, a Munkástanácsok elnöke az érdekképviselet pénteki budapesti sajtótájékoztatóján elmondta: két szakszervezeti konföderáció elkezdte az aláírásgyűjtést annak érdekében, hogy a nőkhöz hasonlóan a férfiak is nyugdíjba mehessenek 40 év munkaviszony után. A Munkástanácsok egyetért a céllal, és aláírásra kéri tagjait, szimpatizánsait.
A Munkástanácsok ugyanakkor úgy gondolja, nem elég a nyugdíjazásban a nők és a férfiak egyenjogúságát megteremteni, meg kell szüntetni a nők hátrányát a bérezésben, valamint arra is oda kell figyelni, hogy 40 év után ne rokkantként, betegen menjenek nyugdíjba a munkavállalók - hangsúlyozta Palkovics Imre.
Ezért az érdekképviselet támogatást kér a pénteken kiadott petíciójában megfogalmazott követelésekhez és javaslatokhoz - közölte.
Magyarországon a krónikus betegségek csaknem egyharmadát a foglalkozás-egészségügy rendszerében diagnosztizálják - ismertette az érdekképviselet elnöke. A Munkástanácsok ezért petíciójában indítványozza, hogy a munkahelyi környezetből és a munkavégzésből adódó egészségkárosító kockázatok feltárásakor kötelezően legyen jelen a szakszervezetek képviselője is a munkáltató, a foglalkozás-egészségügyi szakorvos és a munkabiztonsági szakember mellett.
Kérik, hogy a foglalkozás-egészségügyi megbízás vagy pályáztatás esetén az elbírálásnál ne a "kialkudott" ár, hanem a szakmai kritériumok megléte vagy hiánya legyen a verseny tárgya.
Javasolja a szakszervezet a munkavállalók kötelező tájékoztatását és oktatását a munkahelyi egészségkárosító kockázatokról, hogy a dolgozók tudatosan működhessenek közre egészségük megőrzésében.
A petícióban hangsúlyozzák azt is: a férfiak és a nők is 40 év munkaviszony után mehessenek nyugdíjba, ugyanakkor a 40 év alatt azonos munkáért azonos bér járjon.
Az egyenlő bért a hazai és a nemzetközi jog is megköveteli, a gyakorlatban mégis 20 százalék feletti általános eltérés van a bérezésben a férfiak javára, míg a felsővezetőknél ez a 30 százalékot is meghaladja - hangsúlyozta Palkovics Imre.
A Munkástanácsok szerint meg kell teremteni a nemek közötti kereseti különbség ellenőrzésének szabályozási és szervezeti alapjait. Létre kell hozni egy, a kormányzat és a szakszervezet képviselőiből álló bizottságot, amelynek feladata a nemek közötti kereseti különbség megszüntetésének támogatása, végrehajtása, illetve a panaszok kivizsgálása.
A Munkástanácsok elnöke kifejtette: a munkavállalói támogatással megerősítve kívánnak tárgyalásokat kezdeni az arra jogosult fórumokon.
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 09. 07:49, szombat | Belföld
Orbán Viktor: óriási gazdasági lehetőséget jelent, hogy az Egyesült Államok új elnöke barátja Magyarországnak
Óriási, korábban meg nem lévő gazdasági lehetőségként értékeli Orbán Viktor, hogy az Egyesült Államok új elnöke Magyarország barátja.
2024. November 09. 07:48, szombat | Belföld
Varga Mihály: Magyarország továbbra is befektetésre ajánlott, stabil kilátás mellett a legfrissebb hitelminősítői jelentés szerint
A berlini székhelyű Scope Ratings hitelminősítő megerősítette Magyarország befektetésre ajánlott besorolását stabil kilátás mellett - közölte a pénzügyminiszter a közösségi oldalán pénteken este.
2024. November 09. 07:45, szombat | Belföld
EU-csúcs - Orbán Viktor: újra naggyá akarjuk tenni Európát
Elfogadták a magyar EU-elnökség által előterjesztett versenyképességi paktumot, a budapesti deklarációt az Európai Unió állam- és kormányfőinek pénteki informális ülésén.
2024. November 08. 06:00, péntek | Belföld
EPC-csúcs - Orbán Viktor: egyetértettünk abban, hogy legyen minél hamarabb béke Európában
Az Európai Politikai Közösség (EPC) csütörtöki budapesti találkozóján egyetértettek abban, hogy legyen minél hamarabb béke Európában - mondta Orbán Viktor miniszterelnök a tanácskozást követő sajtótájékoztatón.